Telefon +90 312 418 01 61

19. Toprak Kongresi Gençlik Forumuna Katıdık

17 Haziran dünya çölleşme ile mücadele günü ve Uluslararası 19. Toprak Kongresi’nde yapılan Gençlik Forumunda Yeşil Türkiye ormancılar Derneği adına söz alan orman mühendisi Mustafa Çetin, çölleşme ve arazi tahribatına karşı işbirliği modeli, konusunda bir konuşma yaptı.

Uluslararası ve ulusal katılımcılara konuşmasında; “Bilindiği gibi sürdürülebilir kalkınma hedefleri 15.3 maddesi arazi tahribatın dengelenmesini benimsemektedir. Fakat unutulmamalıdır ki 17. maddesi de işbirliğini önemsemektedir. Dolayısıyla 17. Madde “çok paydaşlı ortaklıklar ve kamu özel sivil toplum iş birliğini” desteklemektedir. Burada şunu ifade etmek isterim ki çevre, orman, tarım gibi sektörlerin nihai hedefi Sürdürülebilir arazi yönetimidir. Fakat bunun işbirliği ile olabileceğini unutmamalıdır.”

“UNCCD’ye akredite olan Yeşil Türkiye Ormancılar Derneği olarak ve bu programı düzenleyen Türkiye Toprak Bilimi Derneği olarak daha yeşil bir dünya için gençlik Platformu kurmuş idik. Bu platform proje odaklı yaklaşmış Avrupa Birliği fonu destekli gençlik forumu, bakanlık destekli gençlik buluşması, yine Avrupa Birliği fonu destekli iklim değişikliği taraflar konferansına katılım, Akdeniz Orman Haftası programına katılım ve çölleşme ile mücadele 13. taraflar Konferansı gençlik formunu katılım, fidan dikimi etkinlikleri ve bilimsel çalışmalar yapmıştır. Dolayısıyla işbirliği halinde toprağımız için güzel hareketleri benimsemiştir.”

“Sözlerime son verirken şunu ifade edebilirim ki biz gençler ve kendini genç hissedenler bilgi ve tecrübelerin sunulmasını beklemektedir. Ayrıca gençler fırsat kollamaktadır. Gençlerin gelecekteki hayatları ve Sürdürülebilir arazi yönetimi için işbirliği modelini önemsiyoruz.”
diyerek konuşmasını tamamladı.
Gençlik forumu çıktıları kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi.

[su_custom_gallery source=”media: 1104,1105″ link=”lightbox” width=”200″ height=”200″ title=”never”]